ساخت وبلاگ دانلود رمان چت روم
ماکیان البرز

ماکیان البرز

ماکیان البرز

بیماری دام

 چیانینا 

یا کیانینا Chianina) 
 
 
 
منشأ این نژاد ، دره کیانینا در ایتالیا می باشد و یک عدد از کهن ترین ن‍ژادهای گاو در ایتالیا و احتمالاً یکی از سابق ترین نژادها در جهان بوده و قبل از مقطع امپراتوری رم وجود داشته است . بلندی قد گاو نر چیانینا به 8/1 متر می رسد و وزنی بالغ بر 1814 کیلوگرم دارد . بلندی قد گاو ماده نیز به 5/1 متر و وزن آن به 1088 کیلوگرم می رسد . این نژاد دارای موههای کوتاه و قابل انعطاف و به رنگ سپید هست . گوساله های خالص در مقطع به دنیاآمدن به رنگ قهوه ایی سوخته هستند اما در 4-3 ماهگی سفید رنگ می شوند . انتهای دم ، مژه ها و سم ها سیاهرنگ ، راز بی واسطه و چهره دراز می‌باشد . در دامهای برنا شاخها سیاه میباشند البته در 2 سالگی رنگ زرد رنگ می شوند . مهم‌ترین خصوصیت این نژادها همانگونه که ذکر شد اندازه مضاعف گران قدر آن است . چیانینا به عامل راه کاربرد آن در دراز بازه زمانی به نژاد کاری تبدیل شده هست . حیوانی هست با دست و پا و سم فراوان نیرومند که می تواند مسافت زیادی را به راحتی طی کرده و با سرعت فعالیت کند . مقاومت این نژاد در برابر گرما و بیماری بسیار زیاد بوده و می تواند در نواحی گرم و نیز معتدل معاش کند . در ایتالیا این نژاد از حالت دو منظوره بودن ( گوشت و کار) بیرون شده و به نژاد گوشتی تبدیل می شود . کیفیت لاشه آن دوچندان عالی می‌باشد و حتی در وزنهای فراوان بالا هم چربی گوشت آن اندک میباشد . 
5- گالووای (Galloway) 
 
 
این گاوها برای سده های پیاپی در جنوب غربی اسکاتلند دیده می شوند . گفته می شود این نژاد هرگز با نژادهای دیگر آمیخته نشده و به این ترتیب کهن ترین نژاد گوشتی بریتانیا میباشد . این گاوها بسیار مقاوم بوده و سوز و سرما ، باد و باران و برف را بخوبی پذیرا میباشند . دارنده پوستی کلفت و موهای دراز و مالامال پشت می باشند .که آن ها را حفاظت می نمایند . قابلیت و امکان چرای آن بسیار خوب است و مراتعی که برای سایر نژادها مناسب نیستند برای این گاوها بسنده می باشد . گاوها اکثر سیاهرنگ میباشند . یک سویه از این نژاد نواری سپید پیرامون کمر داراست و به Belted Galloway معروف می باشد . به طور طبیعی این گاو سوای شاخ است . 
6- 
هرفورد (Herford) 
 
 
 
منشأ هرفورد از بخش هرفورد در انگلستان می باشد . این نژاد دارای فیس سپید و بدنی قرمز رنگ رنگ بوده و شکم ، پاها و دم افشان نیز سفیدرنگ می باشد . هرفورد نژادی شاخدار و دست آموز بوده و عمل کردن با آن راحت می باشد . همچنین ایجاد گوساله این نژاد تحت شرایط طاقت فرسا از سایر نژادها اکثر می باشد . وزن هرفورد نر در حدود 834 کیلوگرم و وزن هرفورد ماده 544 کیلوگرم میباشد . گاوهایی مقاوم با توان چرای مضاعف مناسب می باشند و به سادگی می توانایی آن‌ها را در مراتع پروار کرد . هرفورد فارغ از شاخ نیز وجود دارااست که منشأ آن از آیوای آمریکاست و به غیر از شاخداری و بدون شاخی ، بقیه خصوصیاتی مشابه هرفورد شاخدار دارااست . 
7- 
لیموزین(Limousin) 
 
منشأ این نژاد استان لیموزین در غرب فرانسه میباشد . خاک این ناحیه بینوا بوده و به استدلال موقعیت زیاد سخت محیطی گاوهای این منطقه زیاد مقاوم میباشند . در سراسر سال می بضاعت و توان گاوها را در هوای آزاد محافظت کرد . گاوها توان تحمل هوای دوچندان گرم تا زیاد سرد را دارا هستند . لیموزین در ابتدا نژادی دو منظوره برای کار و گوشت بوده ولی ابعاد ویژگی های گوشتی آن مسئله تأکید قرار گرفت . رنگ این گاوها رنگ زرد مایل به قهوه ای ، رمز آن ها کوتاه و پیشانی و پوزه آنها پهن می‌باشد . شاخها ، کوتاه و میانگین و به رنگ زردرنگ طلایی ( بلوند) میباشند که به سوی جلو پرورش می نمایند . گردن کوتاه و کتف ها صاف است . قفسه سینه گسترده ، دنده ها پر رنگ و کپل تعالی می‌باشد . پاها نسبتاً کوتاه و با وجود استخوان بندی ظریف مضاعف نیرومند می‌باشد . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 7
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در دوشنبه 9 ارديبهشت 1398ساعت 12:25 توسط علی پور |

قیمت مطلوب مرغ

 ارزش مناسب و مناسب برای مرغ 10هزارتومان است، این نرخ علاوه بر تامین شدن قیمت تمام گردیده مرغ با احتساب نتیجه مرغدار است، البته برخی سودجویان این بها را بالا می‌برند و از ارتقا ارزش خوشحال می شوند ولی باید این را در لحاظ گرفت که بها مرغ وقتی ارتقاء می یابد که در خرده فروشی‎ها توزیع می‎شود، خیر زمانی که توسط مرغداران به فروش می رسد . 

 
مرغ که از هفته پیشین ارتقا بها را شروع کرده ‌است، از مرز 12هزارتومان نیز گذشت تا از جهش قیمتی حدود 2 هزار تومانی در روزهای اخیر حکایت کند . 
 
این ارتقاء بها در حالی با بازار مرغ هم پا شد که تحت بودن بها آن در ماه‌های گذشته صدای اعتراض مرغداران را بلند کرده بود و آن‌ها خواهان ارتقا قیمت‌ها برای به صرفه شدن ایجاد بودند . هم اکنون با وصال قیمت‌ها به 12 هزار تومان به حیث می‌رسد که بازار روی خوشش را به آنان نشان ‌داده، البته بعضا مرغداران همچنان از حالت بازار ناراضی بوده و معتقدند که این افزایش قیمت‌ها ارتباطی با سود بردن مرغداران ندارد و به نفع دلالان می باشد . روز گذشته اتحادیه پرنده و ماهی تهران به خبرنگار ایانا اعلام کرد که «امروز قیمت مرغ زنده 8هزار و 100 تومان، بها مرغ در بازار عمده‌فروشی میدان بهمن 10 هزار و 400 تومان و در کشتارگاه 10 هزار و 800 تومان است، به خرده‌فروشی‌ها 11 هزار تومان فروخته می‌گردد و با بها 11هزار و 900 تومان به دست مشتری می‎رسد .» 
 
در این باره، محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در ارتباط با ارتقا بها مرغ توضیح داد: «در حال حاضر بها مرغ نرخ مشخصی ندارد، چراکه در سراسر شهر در نقاط گوناگون شاهد قیمت‌های مختلفی هستیم، دو روز گذشته با مراجعه به مرغ‌فروشی‎های مختلف در مرحله شهر شاهد نوسانات قیمتی از 9هزار و 200 تومان در جنوب عرصه آزادی تا 11هزار و 500تومان در شمال شهر تهران بوده‌ام و مسلما مدت قیمت مرغ به این میزان ختم نمی‌شود، بلکه قیمت‌ها تا 12 هزار و 500تومان و بیشتر از آن هم رسیده‌ میباشد .» 
 
او در جواب به این سوال که آیا ارزش اکنون حاضر در بازار، انتظار مرغداران را که طی ماه‌های پیشین اعتراض بخش اعظمی به قیمت مرغ داشتند، برآورده کرده ‌است یا این که خیر؟ نیز گفت: «قیمت مناسب و مطلوب برای مرغ 10هزارتومان است، این نرخ علاوه بر تامین شدن ارزش تمام گردیده مرغ با احتساب سود مرغدار است، اما برخی سودجویان این ارزش را بالا می‌برند و از ارتقاء بها ذوق زده میشوند اما باید این را در نظر گرفت که بها مرغ زمانی ارتقا می‌یابد که در خرده فروشی‎ها توزیع می‎شود، نه وقتی که بوسیله مرغداران به فروش می‌رسد .» 
 
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی اعلام کرد: «مرغداران هنگام انتخاب قیمت 9هزار و200تومانی ستاد تهیه بازار به این قیمت اعتراض داشتند تا آن‌که قیمت8هزار و175تومان اعلام شد که این بها غیرکارشناسی بود چرا که باید در حیث گرفت دستکم بها تمام گردیده مرغ نسبت به سال قبلی 70درصد ارتقاء داشته هست در واقع نزدیک به 2برابر شده میباشد .» 
 
یوسفی به اشکال گران قدر قیمت‌گذاری و عرضه مرغ به مشتری اشاره کرد و گفت: «دوشنبه شبکه های اجتماعی در تراز شهر تهران بها مرغ زنده در عمده نقاط یکسان بوده می‌باشد و به علاوه با در لحاظ به دست آوردن این‌که هزینه‌های کشتارگاه نیز اختلاف مضاعف یه خرده دارد (این هزینه‌ها مشتمل بر افت کشتار، ساخت و غیره)؛ ولی پس از کشتارگاه و خروج از مرکز ها اکثر فروشی، قیمت‌ها دستخوش تغییر و تحول شد و هرخرده فروش و یا واسطه‌ای با میل خودش قیمت‌گذاری می‌کند و قیمت مرغ را تغییر و تحول میدهد که این منجر می گردد هنگام فروش مرغ به مشتری، قیمت‌ها ارتقاء و نوسان پیدا نماید .» 
 
یوسفی 
ادامه داد: «قیمت اتحادیه مرغداران در حدود 10هزار و 300تومان اعلام گردیده ‌است، البته قیمتی که در بازار شاهد آن هستیم، ممکن هست در بعضی نقاط قیمت‌هایی بیش از 12هزار و 500تومان هم برسد و این مسائل به مغازه‌دار و فروشندگان مربوط میشود و بایستی قیمت بازار مرغ که کنترلش از دست خارج گردیده به وسیله سازمان‌های ذی‌ربط تحلیل شود و با خلاف کاران بازخورد رخ بگیرد، ارتقاء قیمت کنونی مرغ ارتباطی با مرغداران ندارد
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 7
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در يکشنبه 8 ارديبهشت 1398ساعت 12:48 توسط علی پور |

آئین نامه های به کارگیری از بستر جوجه های گوشتی

 

 
آئین 
نامه های به کارگیری از بستر جوجه های گوشتی در تغذیه : در سال ۱۹۶۷ ، هنگامی که اداره FDA شرح سیاستهای تغذیه بستر و سایر محصولات جانبی حیوانی را منتشر کرد . داده ها علمی مضاعف اندک در زمینه تغذیه بستر طیور وجود داشت . در سال ۱۹۸۰ آن گاه از آزمونهای گسترده محققان دانشگاهی و به کار گیری از تسهیلات انجام پروژه های دارای ربط ، سازمان FDA موجب گردید تا بعضی از مقررات نخستین محدود کننده مصرف چنین تولیدات جانبی را فسخ شود . در درحال حاضر حاضر دست‌کم ۲۲ ایالت قوانین قابل قبولی را برای خرید و فروش بستر جوجه های گوشتی و بقیه ضایعات با منشاء حیوانی را به عنوان اجزاء تشکیل دهنده طعام دام و طیور ثبت نموده اند . اخیراً هیچ ضابطه مبنی بر کنترل و محدود کردن دادو ستد و به کارگیری از بستر جوجه های گوشتی در غذا دام و طیور وجود ندارد . بعلاوه هیچ قانون و ضوابط خاصی در ایالتی استفاده از ضایعات حیوانی یا سایر مواد جانبی (by product ) را در تغذیه دام منع نمی کند . 
در برخی ایالتها بعضی مقررات که کنترل داد و ستد بیشتر این تولید ها را توسط شرکتهایی که نامزد فروش این تولیدها برای مصارف غذا دامی برعهده دارا هستند تدوین گردیده می باشد . اداره کشاورزی و صنعت آلباما ، با تدوین کردن قوانین محدودی ، به کار گیری و دادو ستد فضولات حیوانی فرآوری شده را پذیرفته هست این ضوابط اجازه هر مدل به کار گیری خصوصی یا مبادله بستر جوجه های گوشتی و سایر فضولات حیوانی را محدود کرده هست و این کار بیشتر زیر مسئولیت نهاد های مدنی می باشد . بستر جوجه های گوشتی فرآوری گردیده طبق استاندارد های مطلوب برای به کار گیری در جیره های غذائی دام ، فراهم عرضه به بازار می شود . ضوابط مربوط به تغذیه ضایعات با منشاء حیوانی در سال ۱۹۷۷ بوسیله وزارت کشاورزی و صنعت های مورد ثبت قرار گرفته می باشد . 
این دین طومار ها جزو نهمی ضوابط شیمی کشاورزی لیست شده هست . در صورتی‌که ضایعات با منشا حیوانی حاوی دارو یا مانده مواد داروئی باشد . چنین ضایعاتی حتماً باید حاوی برچسب برای اطلاع مصرف کنندگان باشد . به اینصورت که در روی آن نوشته شود . دقت : این ماده دربردارنده باقی مانده مواد داروئی هست و نباید در ۱۵ روز ما‌نده به کشتار قضیه استفاده دام قرار گیرد . 
این هشدار همینطور بوسیله فروشندگان خوراک حاوی بستر جوجه های گوشتی به گاو داران اعلام شود . 
صرف لحاظ از ضوابط دولتی موجود، در زمینه مواد غذائی زمینه به کارگیری در تغذیه دام، ایجاد کنندگان گوشت موظفند و متعهد هستند که در دادو ستد خود تمامی گوشتی را به بازار عرضه می کنند، عاری از هر گونه مواد داروئی یا این که ترکیبات سمی باشد . برای دست کم نمودن احتمال وجود ما‌نده مواد داروئی در بافتهای گاو گوشتی تغذیه شده با بستر تغذیه با مواد بستر باید ۱۵ روز باقی‌مانده به کشتار حیوان مسئله حیث انقطاع شود . محتویات بستر جوجه های گوشتی، نباید زمینه تغذیه گاوهای شیرده قرار بگیرد چون در اینصورت هیچ فرصتی برای انقطاع کردن جیره برای مطمئن شدن از حذف ما‌نده های مواد تغذیه گردیده در شیر تولیدی وجود ندارد . چون گوسفندان نیز به مقادیر بالای کبالت با اهمیت میباشند و بستر جوجه های گوشتی حاوی مقادیر متعددی از کبالت می باشد . نباید از محتویات بستر جوجه های گوشتی در تغذیه گوسفند به کار گیری کرد .رعایت این اصول و نکات هر نوع قابلیت و امکان به خطر انداختن سلامتی و تولید معضلات ناشی از باقی ماندن مواد داروئی و باقی مانده های ناشی از مصرف غذائی بستر جوجه های گوشتی را به حداقل خود می رساند . برای کسب داده ها عمده در موضوع آئین نامه های مدنی مربوط به خرید و فروش فضولات جوجه های گوشتی به سازمان کشاورزی و صنعت های ایالت آلباما مراجعه نمائید . این ایالت اخیراً مقرراتی را که منحصراً در زمینه خرید و فروش فضولات جوجه های گوشتی بوده را ثبت نموده است . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 9
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در شنبه 7 ارديبهشت 1398ساعت 13:31 توسط علی پور |

نژاد قشقایی گوسفند

 یکی دیگر از شایسته ترین نژاد گوسفندان یک‌سری قلوزا در دنیا گوسفندان افشاری می باشند . این نژاد به ادله دارا بودن گوشت و پشم مرغوب و مطلوب طرفداران بخش اعظمی داراست و جزو گوسفندانی می باشد که در سراسر سرزمین جمهوری اسلامی ایران حفظ و رشد داده می شود . 

 
این نژاد گوسفند قسمتی از نژاد های ایرانی می باشد . اصالت نژاد گوسفند افشاری در اصل برای شهر زنجام می باشد . ولی نیز اکنون در مناطق گوناگون سرزمین جمهوری اسلامی ایران این گوسفند محافظت و پرورش داده می شود . 
گوسفند 
نژاد قشقایی گوسفند 
نژاد قشقایی گوسفند 
نژاد قشقایی 
گوسفند قشقایی جزو یکی دیگر از بهترین نياد گوسفند چند قلوزا می باشد . این نژاد اکثراً در فصل های پاییز و فصل‌زمستان در ماه های (مهر، آبان، آذر، دی، بهمن، اسفند) حامله گردیده و زایش می کنند . در ارتباط با گوسفندان نژاد قشقایی لازم هست بدانید که قسمتی از نژادهایی میباشند که قابلیت دو و سه قلوزایی را دارا‌هستند . 
 
گوسفند 
نژاد مهربان گوسفند 
نژاد مهربان گوسفند 
نژاد مهربان 
گوسفند کریم و مهربان به تیتر آخرین نژاد گوسفندان چندین قلوزا سرویس شما عزیزان معرفی می شود . اصلات گوسفند نژاد کریم و مهربان در اصل برای شهر همدان می باشد . در شهر همدان گوسفند کریم ومهربان بخش اعظم حفظ و رویش داده می شود، تا حدی که بیش از 50 درصد گوسفندان این شهر را این نژاد تشکیل داده میباشد . 
 
نژاد مهربان یک عدد از شایسته ترین نژاد تعدادی قلوزا در جمهوری اسلامی ایران بوده و درصد دو قلوزایی در این گوسفند 13 درصد می باشد که در فی مابین سایر نژاد های ایرانی درصد زیاد خیر را به خود اختصاص داده می‌باشد . 
 
شایسته ترین نژاد گوسفندان یک‌سری قلوزا در جهان دوچندان بسیار میباشند و ما کارایی کردیم در این قسمت تعدادی نژاد متعدد از این گوسفندان ژن دار با قابلیت دو ، سه و یکسری قلوزایی را سرویس شما معرفی کنیم . برای رشد و محافظت و همچنین تشکیل گله گوسفندان تعدادی قلوزا زیاد بصرفه بوده و در کمترین بازه ممکن بیشترین بازدهی را دارا‌هستند . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 16
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398ساعت 11:58 توسط علی پور |

گاوها دارنده یازده سیستم گروه خونی

 گاوها دارنده یازده سیستم گروه خونی می باشند که با حروف Z, T, S, M, L, J, F, C, B, A و R سناریو داده میگردند و از در بین آنان دو سیستم B و J واجد اهمیت بیشتری می‌باشند . سیستم تیم خونیB در گاوها از تمامی سیستمهای شناخته شده پیچیده خیس است . به طوری که دراین سیستم ۶۰ پادگن گوناگون برآورد شده می‌باشد که این پادگنها به رخ جور های کوچکتری به شکل فنوگروپ به ارث میرسند . با وجود این پیچیدگی تقریباً غیر ممکن می باشد که خون یک گاو دهنده کاملاً مشابه خون گاو گیرنده باشد . 

پیچیدگی سیستم B طوری می‌باشد که در هر گاو به قدر کفایت ترکیب پادگنی گوناگون وجود داراست که بتوان به وسیله آن هر یک از گاوان را معلوم تولید . طبعاً چنین سیستمی شیوه ایده آلی برای شناسایی هر یک از دامهای گله بشمار می
رود و بسیاری از مرکزها دامپروری برای کنترل اصالت گاوهای خریداری گردیده از آن به کارگیری می کنند . 
پادگن J لیپیدی است که به طور آزاد در مایعات بدن گاو وجود دارااست و به طور غیر فعال (PASSIVE) مجذوب گلبولهای قرمز رنگ گردیده و به آن متصل میشود، لذا پادگن J نمیتواند پادگن حقیقی و واقعی گلبول قرمز‌رنگ باشد و به‌این جهت در خون گوساله های نوزاد وجود ندارد . این پادگن در ظرف ۶ ماه پیش از تولد جذب گلبولهای قرمز گوساله شده و در خون چشم نمی شود . گاوهای واجد پادگن J (J مثبت) دو گونه میباشند، برخی از آنها پادگن J در عیار بالا دارا هستند به طوری که میتوان در سطح گلبولها و سرم آن ها را تشخیص بخشید و بعضا دیگر برعکس این شرایط میباشند . گاوان واجد J منفی ممکن می‌باشد در سرمشان پادتن ضد J جانور باشد که عیار این پادگن برحسب فصول سال متغیر بوده به طوری که در فصل تابستان و پاییز به حداکثر خود میرسد . 
با اعتنا به مورد ها بالا میتوان چنین فیض گرفت که به واسطه وجود گاوان J مثبت و J منفی انتقال خون از مجموعه اول به تیم دوم ممکن است موجب برخورد شدید گردد حتی در صورتی‌که فبلاً گاوان گیرنده نسبت به پادگن دهنده مهم نشده باشند . بیماری همولیتیک در گوساله های نوزاد نایاب هست البته پس از واکسیناسیون بر ضد آناپلاسموز و یا بابزیوز ممکن است ایجاد شود زیرا این واکسنها را از خون گوساله های آلوده تنظیم می‌نمایند . به‌این چهره که واکسن آناپلاسموز را از روش ترکیب کرده اندازه زیادی خون گوساله های دچار ساخت میکنند . در این منش پس از ترکیب کردن خونها، ترکیب خون را کم آب و یخ‌زده می‌نماید و هنگام مصرف با مواد دیر جذب (ادجونت) ترکیب کنند و البته واکسن ضد بابزیوز نیز عبارت میباشد از خون تقریبا تازه گوساله‌های آلوده و کثیف . 
۱- 
بهبود حرکات گوارشی و یاری به پیشگیری و معالجه اسهال و سوء هاضمه ۲- 
افزایش سرعت پرورش شکمبه، تحریک رویش و ثبت جمعیت میکروبی دستگاه گوارش ۳- 
یاری به تجدید بنا فلور ارگانیک دستگاه گوارش پس از مصرف آنتی بیوتیک‌ها ۳- 
کاهش ضریب تبدیل و بهبود وزن گیری ۴- 
پیشگیری از ورم پستان و کاهش آلودگی شیر ۵- 
پیشگیری از اسیدوز، تثبیت PH شکمبه و کمک به فرایندهای بی هوازی ۶- 
قابلیت به کار گیری به طور همزمان با ضد انگل‌ها و آنتی بیوتیک‌ها
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 3
موضوع : | بازدید : 10
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398ساعت 11:53 توسط علی پور |

نحوه مصرف گوشت قرمز

این پیشنهاد بارها از طرف خوانند‌گان دیگر هم مطرح شده بود . اول که قرار شد روی این مسئله فعالیت کنم خاطره دو نگرش در رابطه تناول کردن گوشت قرمز رنگ افتادم؛ اول دیدگاه اشخاصی که معتقدند اصل غذا می بایست گوشت باشد و کباب و استیک و . . . و بینش افرادی که گوشتخواری را سنگدلی می دانند و لب به گوشت نمی‌زنند . 
 
حال 
در‌صورتی‌که بخواهیم نگاه متعادلی به مصرف گوشت قرمز داشته باشیم چه‌کار می بایست بکنیم؟ به این ترتیب رفتم سراغ کتاب‌های حدیث و دنبال روایاتی با مسئله تناول کردن گوشت گشتم؛ 
اولیه دیدم توصیه‌هایی برای کم‌خوردن گوشت گردیده و چه بسا امام علی(ع) فرموده‌اند که «شکم‌های خود را آرامستان حیوانات قرار ندهید» ولی جلوتر که رفتم به روایتی از معصوم(ع) برخوردم که به یک عدد از یاران‌شان که ابدا گوشت نمی‌خورد، فرموده بودند: «آنچه را شنیدی معنایش این است که مثل حیوان نخوری، نه اینکه حیوانی نخوری» . 
 
درحال حاضر که تکلیف‌مان با تناول کردن گوشت قرمز رنگ روشن شد، با خیال و خاطر آسان سبد خرید این شماره را که درباره خرید گونه های گوشت‌های قرمز رنگ است، بخوانید . 
 
گوشت 
قرمز‌رنگ هم «انواع» دارد؟ 
گاو و گوسفند 2 مخلوق عجیب پروردگار میباشند و خیلی‌ها در عالم آنها را مقدس می‌انگارند، ممکن است از این جهت که هیچ گوشه ای از تن این 2 حیوان برای بشر بی‌فایده نمی باشد . 
 
گاو و گوسفند و بز و شتر را نخستین برای به کارگیری از شیر و تولیدات لبنی‌ای که از آن تهیه و تنظیم می نمایند رویش می دهند و آنگاه برای استفاده از گوشتشان . 
 
 
 
اما 
روایت گوشت قرمز‌رنگ و مصارف غذایی آن: 
در تراز اولیه خوب تر است بدانید دامی که فقط از علوفه نو و سالم، چغندر، نمک و آب سلامت تغذیه کرده باشد، گوشتی سالم‌تر و لطیف‌تر خواهد داشت زیرا به یاد تغذیه سالم، گوشتی سرشار از انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی دارد . 
 
حال می‌توانیم تفاوت اشکال گوشت‌های قرمز رنگ را بدانیم . 
 
گوشت بره (نر و ماده) گوشتی روشن – صورتی پررنگ– کم‌چرب و لطیف است، زود می‌پزد و مزه مضاعف خیر و خوبی دارااست . 
 
این نوع گوشت از اوایل اسفند تا اوایل تیرماه در بازار به راحتی پیدا می‌شود؛ اما گوشت بره ماه فروردین خیلی لطیف‌تر از گوشت بره ماه اسفند می باشد . 
 
گوشت گوسفند استخوان‌دار می باشد و چربی آن نسبت به چربی گوشت گاو یک به 10 میباشد . 
 
رنگ گوشت گوسفند، قرمز رنگ واضح میباشد . در ماه‌های مهر و آ‌بان دوره فراوانی‌اش می‌باشد و از اوایل فروددین ماه تا 15 اردیبهشت کمتردر بازار پیدا می‌گردد . 
 
رنگ گوشت گوساله و گاو قرمز‌رنگ پر رنگ است و البته گوشت گوساله چربی کمتری دارااست . بازه زمانی فراوانی گوشت گوساله و گاو از آخرها فصل بهار تا اوایل پاییز می‌باشد . 
 
چون طبع گوشت گوساله و گاو سردتر از طبع گوشت گوسفند می باشد بعضی‌ها رغبت بیشتری به خوردن گوشت گوسفند دارا هستند اما گوشت گاو ارزان‌تر از گوشت گوسفند میباشد . 
 
 
 
سالم 
مصرف‌کننده: افراط و تفریط ممنوع 
درصورتی که انسان بخواهد همه احتیاجات بدنش را برای تامین انرژی فقط از روش تناول کردن نباتات برطرف نماید و تمام منابع غذایی حیوانی مثل لبنیات، تخم‌مرغ و گوشت را از برنامه روزانه‌اش حذف کند، می بایست دست کم 5 کیلو در روز غذا بخورد در حالیکه معده انسان گنجایش چنین حجم غذایی را برای هضم ندارد . 
 
بهترین شیوه دریافت آهن، میل کردن جگر در تراز اولیه و آنگاه گوشت قرمز‌رنگ هست . 
 
 
مصرف گوشت قرمز در در میان اشکال خوراکی‌ها، بیش از تمامی باعث تحریک اعصاب می‌شود؛ یعنی مصرف اندازه متعادل آن موجب سریع‌العمل‌شدن و ذکاوت می گردد البته افراط در میل کردن آن سبب میگردد فرد، عصبی‌مزاج و پرخاشگرشود . 
 
افراط در مصرف گوشت قرمز رنگ از طرف بزرگان دین و پزشکان بسیار نهی شده؛ زیرا افراط در مصرف گوشت قرمز‌رنگ سبب ساز ساخت بیماری‌هایی همچون امراض کبدی، یبوست و انسداد روده، سیاه‌شدن ماهیچه‌ها پا و نقرس و ملتهب شدن آپاندیس می شود . 
 
مصرف افراطی گوشت قرمز، مقاومت بدن را در پیش‌روی اشکال عفونت‌ها کم می‌نماید و شخص در مواجهه با امراضی زیرا حصبه، وبا، سل و . . . سریع‌تر دچار شده و دیرتر نیز معالجه میگردد . 
 
افراط در تناول کردن گوشت قرمز چربی‌دار حتما سبب بالا رفتن فشار خون، چربی خون و چاقی می‌گردد . 
 
پختن سوپ و آش با مداد یا این که خورش با گوشت استخوان‌دار این منفعت را برای تن دارد که علاوه بر رسیدن پروتئین، آهن و ویتامین مورد نیاز به بدن، میزان زیادی کلسیم و فسفر و ویتامینD نیز به بدن رسانده می‌شود؛ یعنی کلسیم و فسفر استخوان موقع پخت وارد آب سوپ یا آش یا این که خورش میشود . 
 
خانم‌های خانه‌دار و کدبانو برای تهیه و تنظیم گوشت قیمه و قورمه از گوشت ران استعمال می‌کنند؛ از گوشت راسته و فیله، برای پخت چلوگوشت، کباب و ته‌چین به کار گیری میکنند . 
 
از ماهیچه برای تهیه و تنظیم سوپ و آش (تقویتی و مریضی) و از گوشت گردن گاو و گوسفند، برای پخت آبگوشت استعمال میکنند و گوشت دنده و قلوه‌گاه را هم برای چرخ‌کردن مناسب می‌دانند . 
 
گوشت 
شتر و بز 
گوشت شتر- که بزرگان دینمان در روایات، میل کردن آن را هر یکسری وقت یک‌بار پیشنهاد کرده‌اند- رنگ تیره‌ای داراست . 
 
طبع این گوشت گرم می‌باشد و مزه آن شیرین . این گوشت به استدلال داشتن اندازه زیادی کلسیم و فسفر برای اشخاصی که استخوان درد یا این که درد مفاصل دارند، فوق‌العاده موءثر میباشد و پزشکان تناول کردن آن را هر چند وقت یک‌بار به افراد بالای 60 سال پیشنهاد مینمایند . 
 
مصرف این نوع گوشت- به ویژه در شرای همپا با صیفی جات پخته گردیده باشد (مثلا در آش)- آرامش‌بخش و سبب ساز روان‌شدن ذهن می‌گردد . 
 
استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان و سمنان از گزاره استان‌های کلیدی رویش شتر می باشند . ولی متاسفانه با این‌که گوشت شتر از گوشت گاو و گوسفند ارزان‌تر است و خیلی مفیدتر، به خاطر رنگ تیره (زرشکی مایل به سیاه) و مزه‌اش، چندان زمینه اعتنا مردم نمی باشد . 
 
در حال حاضر، میتوانید گوشت شتر را با قیمت کیلویی 7200تومان از محل‌های توزیع این گوشت خریداری کنید . 
 
گوشت بز طبع سردی داراست ولی به طور کامل بدون دنبه و چربی است و این یعنی مصرف آن برای افرادی که چربی و فشار خون بالا دارند، موثر و مناسب می باشد . 
 
گوشت بزغاله (نر و ماده) لطیف و خوش‌طعم می‌باشد ولی گوشت بز بالغ- به ویژه در صورتیکه ماده باشد- سفت و دیرپز میباشد و اما یه خرده نیز بدبوست . بها گوشت بز از گوشت شتر هم ارزان‌تر میباشد . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 18
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در سه شنبه 3 ارديبهشت 1398ساعت 11:56 توسط علی پور |

نقشه ژنتیکی بر روی شیر گاو

 بسیاری از تحقیقات انجام گرفته بر روی شناسایی نقشه ژنتیکی در گاوهای شیری، در مسئله تعیین مکانهای ژنی دارای ربط با ساخت شیر می باشد . 

پیشین از اختلافات زیاد زیاد مو جود دربین نژادها از حیث اندازه تولید و کیفیت شیر که به صورتهای مختلف در مقاله‌ها گزارش شده است، تحقیقات متعددی بر روی بررسی اختلافات جان دار در باطن هر نژاد از نظر تولید شیر صورت گرفته هست . این پژوهش ها عمده بر روی صفاتی انجام گردیده که بتوان به آسانی در جمعیتهای تجاری دارنده ارتباط ها خویشاوندی برادر و خواهر ناتنی انتخاب نقشه نمود که این جمعیتها در مقیاس بزرگ توسط تکنیک تلقیح مصنوعی ساخت میگردند . اما ساخت یک شجره و ثبت رکوردهای آن در گاو (بخصوص برای پژوهش ها گزینش نقشه ژنتیکی) وقت گیر و هزینه زا می باشد . 
بخش اعظمی از تحقیقات انجام گرفته بر روی شناسایی نقشه ژنتیکی در گاوهای شیری، در قضیه انتخاب مکانهای ژنی دارای ربط با ایجاد شیر می باشد . 
گذشته از اختلافات مضاعف زیاد موجود فی مابین نژادها از حیث اندازه ایجاد و کیفیت شیر که به صورتهای گوناگون در مقاله ها گزارش شده است، تحقیقات زیادی بر روی آنالیز اختلافات جان دار در باطن هر نژاد از نظر تولید شیر صورت گرفته هست . این تحقیقات بخش اعظم بر روی صفاتی انجام گردیده که بتوان به سادگی در جمعیتهای تجاری دارنده رابطه ها خویشاوندی برادر و خواهر ناتنی انتخاب نقشه نمود که این جمعیتها در مقیاس بزرگ بوسیله تکنیک تلقیح تصنعی تولید می گردند . البته ایجاد یک شجره و تصویب رکوردهای آن در گاو (بخصوص برای تحقیقات انتخاب نقشه ژنتیکی) وقت گیر و هزینه زا می باشد . 
در باطن یک جمعیت Half Sib موجود، تصویب رکوردهای دارای ربط با ایجاد شیر و گزینش ژنوتیپ دختران حاصل از هر نر والد، مسئله ای را فراهم می سازد تا ژنهای هتروزیگوت جانور در نرها تشخیص داده شوند . چنین ژنهایی در دختران آن ها تفکیک می شوند که بطور میانگین نصف دخترها یک الل و نصف دیگر الل بعدی را به ارث خواهند موفقیت بنابراین، در‌صورتی‌که عملکرد تولیدی دخترهای این نر به وسیله یک الل ذیل تاثیر قرار گیرد در این فیس این اللها از نر والد بصورت نشانگرهای ویژه ای به ارث می رسند و این مسئله بیان کنده این میباشد که یک ژن موثر بر روی صفت با یک مارکر پیوسته میباشد . 
طرح ساخت دختر از یک والد نر به منظور انتخاب نقشه ژنتیکی، یک منش قدرتمندی برای تشخیص چنین ژنهایی در تست نتاج می باشد (Weller et al ۱۹۹۰) . 
این خط مش شجره های Half Sib را در صنعت گاو شیری ساخت می نماید که فعالیتها بر روی نشانگرهای ژنتیکی در نرها و پسرانشان متمرکز می گردد . گاوهای نر حاصل از نر والد هیچگونه رکورد تولید شیر ندارند ولی رکوردهای متعددی از دختران آن‌ها وجود دارااست که در واقع نوه های گاو نر والد می باشند بنابراین ارزش اصلاحی هر گاو نر حاصل از گاو نر والد اصلی خوبتر از بها اصلاحی دختران (که بر مبنا رکوردهای ساخت شیر خودشان برآورد می گردد) تقریب زده می شود . براین اساس با تعیین ژنوتیپ نرها و پسران آنان و به کار گیری از رکوردهای کارایی دختران پسرهای یک گاو نر هتروزیگوت اقتدار تشخیص ژن موثر بر یک صفت ارتقاء پیدا می کند . 
به منظور تشخیص ژن و یا این که ژنهای اثرگذار بر یک صفت (QTL) در نظر به چنگ آوردن نوه ها برای گزینش ژنوتیپ تنها یک چهارم از حیواناتی که در خط مش دختران یک نر نیاز می‌باشد احتیاج دارد . امروزه تعیین نقشه های ژنتیکی دارای ارتباط با ایجاد شیر در حیوانات و ثبت رکوردهای آن ها بر روی گله های اصلاحی ملی انجام می گیرد . 
به علت این‌که ایجاد چربی و پروتئین و درصدها و رکوردهای آنها دارای ربط با کل ساخت می باشند بخش اعظمی از مکانهای ژنی انتخاب نقشه شده موءثر بر کیفیت شیر با در نظر به دست آوردن اثرات مختلف، بر روی ترکیبات شیر تاثیر دارند . یکی از گسترده ترین پژوهش ها انجام شده در این قضیه به وسیله Zhang و همکاران (۱۹۹۸) گزارش گردید که ۲۰۶ نشانگر در روی ۱۷۹۴ فرزند نر حاصل از ۱۴ نر والد انتخاب ژنوتیپ شوید که هر فرزند نر دارای حدود ۱۰۰۰ دختر زیر رکورد بود . به این ترتیب در کل این تحقیق تعداد ۲۰۰۰۰۰۰ رکورد دختری برای برخی صفات موضوع محاسبه قرار گرفت . ۶ اثر دوچندان مضمون‌ داری بر روی ۳ کروموزوم شناسایی شدند که ۳ صفت ساخت شیر, درصد چربی و درصد پروتئین را ذیل تاثیر قرار می دادند . در کروموزوم شماره ۳ اثر معنا دار QTL بر روی درصد چربی شیر معلوم گردید در کروموزوم ۶ گاو اثر مفهوم دار QTL در هر سه زمینه ساخت شیر، درصد چربی شیر و درصد پروتئین شیر شناسایی گردید . و بالاخره در کروموزوم ۲۰ اثرات مضمون‌ دار در درصدهای چربی و پروتئین شیر گزارش شوید . نتایج حاصل از این تحقیق چشمگیرتر از سایر تحقیقات بود که توانستند اثرات مفهوم داری را روی یک‌سری صفت گزارش کنند . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 3
موضوع : | بازدید : 13
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در دوشنبه 2 ارديبهشت 1398ساعت 11:33 توسط علی پور |

پرورش بز سانن ، بز شیرده

پرورش 
بز سانن ، بز شیرده – طرح توجیهی رویش بز سانن طرح 
توجیهی رویش بز شیرده, سرمایه گذاری در رشد نژادهای اصلاح شده دام 
اسم 
نژاد: بز سانن saanen-goat منشاء: 
فرانسه وزن 
بز نر بالغ :80-120 كيلوگرم وزن 
بز ماده بالغ: 50-90 كيلوگرم میانگین 
تولید شیر:946 کیلوگرم طی 306 روز درصد پروتین شیر: 3 .18 
درصد درصد چربی شیر: 3 .58 
درصد 
در جمهوری اسلامی ایران مصرف گوشت گوسفند و متاع های مربوط به آن فراوان بیشتر از گوشت بز و کالا های آن می باشد . معمولا رشد بز در کشور به صورت سنتی و بوسیله عشایر در کنار گوسفند و برای فربه شدن و فروش انجام می شود . 
بحث روز جاری درباره نوعی بز شیرده به نام بز سانن است، اگر‌چه شیر بز های ساکن مستقر کشورمان مضاعف کم و در حدود روزانه 300 گرم می باشد اما این بز سالانه چیزی حدود 700 لیتر شیر می دهد . 
 
«سانن» یک عدد از نژادهای دارای شهرت بُز شیری اروپا است که از جهت برتری در ویژگی ها تولیدی و ایجاد مثلی در عمده نقاط جهان بسط یافته و علاقه مندان اکثری به رشد و مراقبت آَن سرگرم گردیده اند . معروفیت این بز به منجر توان مضاعف در تولید شیر، رشد سریع، باروری، چند قلو زایی کیفیت ترکیبات شیر، فرآوری سهل وآسان و لذیذ در تنظیم تولید ها لبنی، خوی آرام در رویش و نگهداری و … میباشد . 
 
بر پایه یک سفارش همگانی برای دامدارانی که قصد دارند تا رویش بز را بصورت مزرعه ای و یا این که در سیستم های بسته انجام دهند، گزینش بز سانن به عامل ظرفیت بالاتر ایجاد شیر، مناسب خیس می‌باشد . 
بزهای نژاد سانن و آلپاین به ایجاد شیر مشهور میباشند عصر شیر دهی این گونه بز ها 290 تا 305 روز در سال می‌باشد و روزمره در بین 3 تا 8 لیتر شیر می دهند . 
 
طرح 
توجیهی رشد دام ← رویش بز ← بزسانن 
تاریخچه 
رشد بز سانن سوابق ورود بز سانن اصیل به جمهوری اسلامی ایران به بیش از 50 سال پیشین و به سال 1343 بر می گردد . ورود بز سانن در جمهوری اسلامی ایران با هدف آمیخته گری این نژاد با بزهای ساکن و ایجاد یک نژاد شیری انجام شد که سازه به دلایلی این طرح چندان موفقیت نداشت و به اهداف نخستین خود نایل نشد . البته در سال های اخیر و با شرکت کردن بخش خصوصی و صادر شدن مجوز وزارت جهاد کشاورزی، ورود بزهای خالص نژاد سانن از فرانسه به جمهوری اسلامی ایران آغاز گردیده و در نقاط گوناگون مملکت گله های متعددی بر پایه رویش بز سانن شکل گرفته هست . 
 
آشنایی 
با بز سانن (Sannan Goat) زیستگاه اصلی بز سانن در کوههای سرزمین سوئیس در روستایی به نام سانن بوده و این نژاد از این نقطه به سراسر جهان منتقل گردیده می باشد . بز سانن دارنده موهای کوتاه سفید و گهگاه خاکستری می‌باشد . متوسط وزن بزهای ماده این نژاد حدود 61 کیلو گرم و وزن نرها تا 75 کیلو گرم می رسد . طول قد در بزهای ماده 76 سانتی متر و در نرها به 81 سانتی متر می رسد . نرها شاخدار و ماده ها ممکن می‌باشد دارنده شاخ کوتاه یا این که بی شاخ باشند . 
 
بز سانن به تولید شیر معروف هست و احتمالا به جرأت بتوان خاطرنشان کرد شایسته ترین نژاد شیری بز در دنیاست . 
عصر شیردهی آن 290 تا 305 روز میباشد و روزانه در میان 3 تا 8 لیتر شیر می دهد . 
میانگین چربی شیر این نژاد 3 .6 درصد، پروتئین شیر 3 .2 درصد و مواد جامد شیر 12 .8 درصد می باشد . 
دوقلوزایی در بزهای سانن خالص موضوعی عادی می‌باشد . 
بعضا منابع درصد دوقلوزایی بزهای ماده را در این نژاد از 45 تا 80 درصد گزارش کرده اند . این در حالی میباشد که مورد ها زایش سه یا چهار قلو هم در این نژاد زیاد گزارش گردیده هست . 
 
کلیدی ترین مزیت بز سانن این هست که مراقبت و مدیر آن ها مضاعف آسان می‌باشد . به طوری که یک نوپا می تواند از یک گله کوچک سانن حفظ نماید و این‌که آن‌ها به میزان متعددی شیر ساخت می کنند . 
 
تغذیه 
بز سانن: غذای 
بزهای سانن: از آنجایی که بز های سانن شیر متعددی تولید می نمایند بنابر این به اندازه زیادی پروتئین و انرژی نیاز دارا‌هستند و تغذیه آن‌ها بایستی به طور منظم انجام شود، مدام همپا با غذای نو و خوب، بطور منظم آب تازه و سالم برای آنان مهیا کنید . 
هر راس بز سانن و آلپاین در روز حدود 3 کیلوگرم طعام مصرف می نماید . 
یکی از بهترین خوراک‌هایی که بز سانن به آن برخورد بسیار خیر نشان میدهد (هم از نظر خوشخوراکی و نیز واکنش بدنی) علوفه هیدروپونیک هست . 
 
تولید 
نظیر بز سانن: بزهای سانن معمولا هر سال ایجاد مانند می نمایند و در هر زمان یک یا یک جفت بزغاله ایجاد می کنند . اضطراری می باشد از ماده های باردار مضاعف حفظ شود . 
بزهای سانن از 8 ماهگی بالغ شده و قابل باروری هست از سال دوم زاد و ولد بخش اعظمی داراست که هر 6 ماه زایمان می کند . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 35
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در پنجشنبه 22 فروردين 1398ساعت 11:29 توسط علی پور |

پرورش شتر در قطر

 

 
تعيين 
محل چرا براي قطري‌ها در حالي نائب رئیس کارها مراتع اداره جنگل‌ها، تمايل يك شيخ قطري براي حضور در مراتع ايران را ساختگي توصيف مي‌كند كه مهرزاد بوستاني، مدير كل منابع طبيعي و آ‌بخيزداري استان فارس، در گفت‌وگوي هفته پیشین خویش با تسنيم بر اين نكته صحه نهاده است . وی گفته بود كه يكي از شيوخ قطر قصد احداث مراكز رویش دام در كرمان و يزد را داشته و بعد از آن از آشنايي با ظرفيت‌هاي استان فارس، تصميم خود را تغيير داده میباشد . به گفته بوستاني تعدادی شهرستان از جمله لار، فراشبند، مرودشت، مُهر، زرین‌دشت و لامرد برای رشد شتر به این سرمایه‌گذار سفارش گردیده و در حال حاضر سرمايه‌‎گذار قطري سه شهرستان لار، فراشبند و زرین‌دشت را انتخاب کرده‌ تا پس از تشريفات قانوني، مراكز رویش شتر در اين شهرستان‌ها احداث شود . وی همچنين در اين گفت‌وگو تأكيد كرده كه به هیچ عنوان به این سرمایه‌گذار برای رویش شتر اجازه فنس‌کشی و جداکردن محدوده نمی‌دهیم اما محدوده دامداران عرفي و سرمايه‌گذار خارجي با مرزهای ارگانیک به طور کامل معلوم هست و واگذاري‌ها بر مبنا رعايت دستمزد عرفي دامداران ايراني، انجام خواهد شد . 
مراتع 
ايران، ظرفيت دام خارجي ندارند مديركل منابع طبيعي استان عجم از رعايت حقوق و دستمزد عرفي دامداران ايراني صحبت به ميان مي‌آورد اما نعمت‌الله كوهستاني، رئيس اداره منابع طبيعي آمل كه تخصص مرتع دارد، در گفت‌وگو با «شرق» تأكيد مي‌كند: مراتع ايران ظرفيت دام اضافی ندارند و نمي‌توان از بیرون دامي به اين مراتع وارد كرد . او ادامه مي‌دهد: در صورتی‌که شتر به مراتع ايران وارد شود، حتما دامداران عرفي شاکی خواهند شد . از آنجا كه مراتع ظرفيت دام اضافی ندارند، در صورتی‌که پوشش مرتع اجازه ادامه چراي گوسفند در اين اكوسيستم را نمي‌دهد، مرتع‌داران عرفي مي‌توانند دام خود را به شتر تغيير دهند . به گفته كوهستاني، گاو از گياهان تُرد تغديه مي‌كند به همين دليل در شمال فراوان می باشد . گوسفندان گراس دوست دارند و بز و شتر علاقه‌مند می باشند كه از گياهان بوته‌اي تغذيه كنند . شتر بوته‌هاي خشبي را دوست داراست . او بیش تر مي‌كند: در اكولوژي مرتع اصطلاحي به اسم نوع حالا و انتقال داريم . وقتي اكوسيستم از حالتي به شرایط ديگر تغيير كرد، يعني بوته‌ها جايگزين گراس‌ها شد، امكان رجوع و برگشت به شرايط اوليه سوای دخالت بشر وجود ندارد . بنابراين در‌صورتی‌که شرايط اقليمي اذن دهد، مي‌توان با دخالت‌ در مرتع تا حدودي تغيير شرایط آن را كنترل كرد ولی در صورتیکه در چنين مرتعي شتر حضور پيدا كند، برنامه‌هاي احيايي پاسخ نمي‌دهد . چنين مراتعي بايد قرق شود . وی تأكيد مي‌كند: در شرای در استان عجم قصد داريم شترداري رویه بيندازيم، اولیه بايد تكليف دامدار عرفي را مشخص كنيم . بزرگ‌ترين مشكل مراتع ايران، تعداد خانوار ساكن در مراتع هست . در حالي كه يك مرتع پنج‌هزارهكتاري به طور نمونه ظرفيت ۱۰ خانوار را دارد، ۱۵ خانوار در آن ساكن مي‌شوند و اين زمینه افزايش تعداد دام را به هم پا خواهد داشت . 
سكوت 
رئيس اداره مرتع فارس سخنان ضدونقيض مسئولان اداره جنگل‌ها و نائب رئیس استانداري فارس، ابهامات زيادي را درباره جذب سرمايه‌گذار قطري ايجاد كرده می‌باشد . برخي كارشناسان اخراج ۱۲ هزار گوسفند و شتر قطري از مراتع ایالات متحده عربی توسط دولت اين كشور را عاملي مي‌دانند كه سرمايه‌گذاران قطري را به سمت ايران متمايل كرده هست . همكاري با كشورهاي همسايه و حسن هم‌جواري به ما اين نكته را تحميل نمي‌كند كه با چوب‌حراج‌زدن به مراتعمان كه عامل مهمي در تغذيه منابع آب زيرزميني هستند، دل همسايگان را به دست آوريم . براي كسب اطلاع در رابطه جزئيات حضور سرمايه‌گذاران قطري در مراتع ايران با محمد صالحي، رئيس اداره مرتع اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس تماس مي‌گيریم . وی ارائه جواب به سؤالات «شرق» را به روابط عمومي سازمان جنگل‌ها يا اداره كل منابع طبيعي استان فارس ارجاع مي‌دهد ولی مي‌گويد تنها درباره مباحث فني صحبت خواهد اظهار‌ . به گفته صالحي هر شتر مساوی شش يا هفت واحد دامي میباشد و نمي‌توان در مرتع، شتر و دام‌هاي ديگر را توأمان داشت . به ازاي هر شتري كه وارد مرتع مي‌شود، بايد دام‌هاي ديگر خارج شود . آن‌طور كه وی اعلام مي‌كند: در استان عجم هيچ مرتع سوای بهره‌برداري وجود ندارد . کلیه مراتع داراي طرح و دامدار عرفي هستند . مميزي دارند و بدون اجازه بهره‌بردار، نمي‌توان اقدام خاصي در اين مراتع انجام اعطا کرد . بيم آن مي‌رود كه مسئولان با هدف جذب سرمايه‌گذار خارجي، جواز واگذاري پروانه‌هاي چراي دامداران عرفي را صادر و محیط را براي حضور دامداران قطري در ايران فراهم كنند البته اين اقدام، فارغ از شك به‌دليل ازدست‌رفتن شغل مردمان بومي، تأثير منفي بر اقتصاد ايران خواهد داشت . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 3
موضوع : | بازدید : 30
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در چهارشنبه 21 فروردين 1398ساعت 12:22 توسط علی پور |

رابطه ی منفی آبستنی

 رابطه 

ی منفی آبستنی با تولید پژوهش ها انجام شده در بریتانیا و هلند، مشخص کرده می‌باشد که فی مابین آبستنی و ایجاد شیر رابطه ی منفی ژنتیکی وجود دارااست . هم بستگی فی مابین مسافت ی گوساله زایی و شیر، چربی و پروتئین 0/56 تا 0/61 تخمین زده گردیده است . ساخت بالاتر از میانگین، توانایی ژنتیکی منفی تری را نسبت به ارتقا مسافت ی گوساله زایی در پی داراست . 
در بریتانیا شرایط نمره بدنی (BCS) در ماه انتها زایش ثبت می شود . وراثت پذیری BCSحدود 28% می باشد . همبستگی ژنتیکی BCS و صفت لاغری نسبت به فاصله گوساله زایی 0/40- و 0/47 محاسبه شده هست . به معنای دیگر لاغری و لاغری مفرط گاوها، مسافت ی گوساله زایی طولانی تری را در پی داراست . حتی پس از تطبیق نمودن مقدار تولید شیر، نسبت میان BCS و فاصله ی گوساله زایی 0/22- بود . ( در واقع این اظهار نظرها ژنتیکی بوده و به ادله ساخت بالا نمی باشند) . 
در هلند، پژوهش ها نشان داده است که در بین آبستنی، تولید، مصرف غذا و تغییر و تحول وزن زنده تناسبی وجود دارد . آن ها برای سنجش آبستنی از راه جدیدی به کار گیری کرده اند . در این راه و روش روزهایی از اولین کار لوتیال پس از زایش (CLA) ـ اولین سیکل پس از زایش ـ توسط سطح پروژسترون شیر اندازه گیری می شود . وراثت پذیریCLA به طور معمول حدود 16% می باشد . این روش نسبت به اجرای سایر روشهای سنجش تولید مثلی، خوب تر هست . CLA نسبت منفی با اندازه شیر، چربی و پروتئین دارااست . مقادیر بالاتر مربوط به تأخیر افتادن CLA می باشد (مترجم) . 
بالانس انرژی، وزن زنده در ارتفاع شیردهی و افزایش وزن، همگی ارتباط ی مثبتی با کاهش CLA دارا هستند . ارتباط خوراک مصرفی و میزان ایجاد شیر تعدیل شده با CLA بالا می باشد . 
جنبه سودآوری پژوهش ها هلندی ها و اقدامات انجام گردیده در بریتانیا موجب شده است که دانشمندان، رابطه بین ایجاد و آبستنی را اکثر قضیه اعتنا قرار دهند . آن ها همیشه فاکتورهایی را که ممکن است بر بضاعت و توان ایجاد مثلی گاو و همینطور نگهداری ایجاد بالا، مانند بالانس انرژی، طعام مصرفی و BCS مؤثر می باشند را مد لحاظ قرار می دهند و امروزه در صنعت دامپروری از این صفات در گزینش استعمال می گردد . 
شاخص 
های انتخاب در شاخص گزینش ارزش تلاش صفات متفاوت یا این که یکدیگر مخلوط می شوند و قیمت واحدی را برای شخص تشکیل می دهند . این شیوه سبب ساز می گردد که ضعف تلاش حیوان در یک محرمانه صفات با بها گروهی دیگر صفات جبران شود . در شاخص گزینش اطلاعاتی چون توارث پذیری هر صفت، انحراف ترازو فنوتیپی هر صفت، همبستگی فنوتیپی بین صفات، همبستگی ژنتیکی در بین صفات و ارزش اقتصادی نسبی بین صفات مورد نیاز هست . به استدلال ارتباط ی ژنتیکی منفی در میان ایجاد (شیر، چربی و مقدار پروتئین) و آبستنی، درصورتی که تعیین را برای ساخت انجام دهیم، نرخ آبستنی کاهش خواهد یافت . وراثت پذیری پائین صفات تولید مثلی، موجب گردیده می باشد که نتوانیم انتخاب را صرف صفات ساخت مثلی و آبستنی نمائیم . به هر درحال حاضر مراد کردن پارامتر سنجش آبستنی در شاخص انتخاب، می تواند از تلفات آبستنی (بدون کاهش یافتن بدون شوخی ترقی ژنتیکی مقدار تولید) خودداری نماید . در بریتانیا شاخص به کار گیری از BCS و مسافت ی گوساله زایی توسعه یافته میباشد . سایر کشورها از شاخص وزن به فاصله ی گوساله زایی یا این که عدم رجوع و برگشت برای خدمت مجدد استفاده می کنند . این سنجش منوط به دقت تشخیص آبستنی میباشد . 
پیشنهادات 
موارد 
ذیل، جهت ارتقا مرحله رئیس ساخت مانند گاوداری ها پیشنهاد می شود: 1- منش حل کوتاه بازه برای بهبود ساخت مثل گله ی گاوهای شیری، مدیر وضع و اوضاع شیردهی گاوها با مراجعه به موقعیت بدنی و بالانس انرژی در اوایل شیردهی می‌باشد . 
2- فی مابین صفات تولیدی و اتلاف وزن در اوایل شیردهی، غذا مصرفی، BCS و ساخت نظیر پائین، اثر متقابل وجود دارااست . 
3- سطوح بالاتر رویش خویشاوندی نسبت به آمیزش های انفرادی را، می بضاعت و توان با استفاده از برنامه ی آمیزش Outbreeding یا رویش غیر خویشاوندی کاهش بخشید . 
4- داده ها BCS را می بایست در اوایل شیردهی توده آوری نمود . 
5- به کار گیری از شاخص انتخاب برای صفت شیر ممکن است، از کاهش بیشتر نرخ آبستنی جلوگیری کند . 
6- با به کارگیری از سنجش عملی آبستنی در سیستم کانادایی، می بضاعت و توان بها ژنتیکی این صفت را در انتخاب وارد نمائیم . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 35
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در سه شنبه 20 فروردين 1398ساعت 11:41 توسط علی پور |

صفحه قبل 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 صفحه بعد