ساخت وبلاگ دانلود رمان چت روم
آشنایی با بز سانن و آلپاین

ماکیان البرز

ماکیان البرز

آشنایی با بز سانن و آلپاین

 

 
آشنایی 
با بز سانن و آلپاین منزل 
› وب لاگ › آشنایی با بز سانن و آلپاین ارسال 
در ۸ شهریور, ۱۳۹۶ بوسیله admin — بدون بینش ↓ 
بزسانن به تولید شیر دارای شهرت می‌باشد و شاید به نترسی بتوان اظهار‌ بهترین نژاد شیری بز در دنیاست . دوره شیردهی آن ۲۹۰ تا ۳۰۵ روز می‌باشد و روزمره میان ۳ تا ۸ لیتر شیر می دهد و متوسط تولید شیر بزهای آلپاین در ۳۰۵ روز بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰ لیتر شیر می باشد . 
 
آشنایی 
با بز سانن زیستگاه حساس بز سانن در کوههای مرز و بوم سوئیس در روستایی بنام سانن بوده و این نژاد از این نقطه به سراسر جهان منتقل شده می باشد . بز سانن دارای موهای کوتاه سفید و گهگاه خاکستری می باشد . میانگین وزن بزهای ماده این نژاد حدود ۶۱ کیلوگرم و وزن نرها تا ۷۵ کیلوگرم می برسد . ارتفاع قد در بزهای ماده تا ۷۶ سانتیمتر و در نرها به ۸۱ سانتیمتر می برسد . نرها شاخدار و ماده ها ممکن است دارنده شاخ کوتاه و یا این که بی شاخ باشند . 
 
بز سانن به ساخت شیر مشهور می‌باشد و احتمالا به جرئت بتوان اعلام کرد شایسته ترین نژاد شیری بز در دنیاست . دوره شیردهی آن ۲۹۰ تا ۳۰۵ روز است و روزانه میان ۳ تا ۸ لیتر شیر می دهد . متوسط چربی شیر این نژاد ۳/۶ درصد، پروتئین شیر ۳/۲ درصد و مواد جامد شیر ۱۲/۸ درصد می باشد . دوقلوزایی در بز سانن خالص موضوعی معمولی میباشد . برخی منابع درصد دوقلوزایی بزهای ماده را در این نژاد از ۴۵ تا ۸۰ درصد گزارش کرده اند . این درحالی هست که مورد ها زایش سه یا این که چهار قلو هم در این نژاد دوچندان گزارش شده میباشد . 
 
یکسری 
قلو زائی در بزهای سانن امری عادی محسوب می شود 
سوابق ورود بز سانن اصیل به کشور ایران به بیش از ۵۰ سال گذشته و به سال ۱۳۴۳ بر می گردد . ورود بز سانن درایران با انگیزه آمیخته گری این نژاد با بزهای ساکن و ساخت یک نژاد شیری انجام شد که بنا به دلایلی این طرح چندان موفقیت نداشت و به اهداف اول خود نایل نشد . البته در سال های اخیر و با مشارکت بخش سری و صدور مجوز وزارت مجاهدت کشاورزی، ورود بزهای خالص نژاد سانن از فرانسه به جمهوری اسلامی ایران ابتدا گردیده و در نقاط گوناگون مرزو بوم گله های زیادی بر شالوده رشد بز سانن صورت گرفته می باشد . 
 
شناخت 
با بز آلپاین زیستگاه با اهمیت بز آلپاین کوهستان های آلپ فرانسه و سوئیس میباشد . این بز به رنگ های قهوه ای، خاکستری تیره و یا این که ابلق مشاهده می شود . برخلاف بزهای ساکن ایران، بزهای نر و ماده آلپاین معمولا دارنده موهای کوتاهی می‌باشند و غالبا دارای رشته هایی از مو بلند با رنگی متمایز از بقیه نصیب های تن در امتداد ستون فقرات خویش هستند . وزن بزهای ماده به طور میانگین ۶۳ کیلو و وزن بزهای نر ۷۸ کیلوگرم هست و بلندی قامت بزهای ماده و نر نیز به ترتیب ۷۷ و ۸۵ سانتی متر می باشد . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 9
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در شنبه 1 تير 1398ساعت 16:42 توسط علی پور |