ساخت وبلاگ دانلود رمان چت روم
علوفه ‏ها هرگونه خوراك گياهى

ماکیان البرز

ماکیان البرز

علوفه ‏ها هرگونه خوراك گياهى

 

 
علوفه ‏ها 
هرگونه خوراك گياهى و پرحجم كه قیمت غذايى داشته باشد و خوش‏خوراكهم باشد، علوفه اسم داراست . 
يونجه يابيده: اين علوفه بها غذايى زيادى دارااست . يونجه به عنوان يك غذاى عالى در تغذيه دام به خصوص براى گاو شيرى به کارگیری مى‏شود . پروتئين و كلسيم بالاى اين علوفه نماد مرغوب‏بودن آن می‌باشد . مدت برداشت يونجه وقتى هست كه يك سوم بوته‏ها به گل بنشينند . در جيره غذايى گاو شيرى، بين دو تا چهار كيلوگرم يونجه در روز كافى و مطلوب می‌باشد . 
 
علف باغ: اين علف در تغذيه گاو شيرى و پروارى استعمال مى‏شود . به دليل داشتن رشته‏هاى بلند، نشخوار دام‏ها را زياد مى‏كند . به علاوه در گاوهاى شيرى سبب ساز بيشترشدن چربى شير مى‏شود . براى جلوگيرى از خارج‏شدن سريع خوراك‏هاى آردى از بدن دام‏هاى پروارى از اين علوفه استعمال مى‏كنند . 
 
كاه به علت خشك و پُرحجم‏بودن، بها غذايى زيادى براى دام‏ها ندارد . از حیث ارزش غذايى، كاه جو از كاه گندم خوبتر می باشد . همچنين كاه گندم از كاه برنج بهتر است . براى دام‏هاى سنگين بهتر می‌باشد كه كاه به صورت رشته‏هاى بلند باشد . مصرف كاه بايد كم و به اندازه واجب باشد . هر چه میزان اين علوفه در جيره غذايى دام‏ها بيشتر باشد، جلوى هضم و مصرف بيشتر غذا را مى‏گيرد . بهت راست كاه را هميشه بعد از خوراك‏هاى ديگر به دام‏ها بخشید . 
 
در صورتیکه كاه و علوفه‏هاى مثل آن به چهره غنى شده به دام‏ها داده شوند . ارزش غذايى بيشتر مى‏دارند . براى گاوهاى خشك مى‏توان مقدار بيشترى از اين علوفه در جيره غذايى قرار داد . 
 
سيلوها: براى استعمال بيشتر و خوب تر از علوفه‏هاى خشك و هضم خوبتر اين علوفه‏ها، آن ها را سيلو مى‏كنند . 
 
 
ب - خوراك‏هاى فشرده گردیده يا كنسانتره دامى 
علوفه‏هاى آردى و خوراك‏هايى كه از رشته‏هاى كمى تشكيل شده‏اند رإ خوراك‏هاى كنسانتره‏اى مى‏گويند . وقتى میزان مشخصى از ماده‏هايى مثل جو، سبوس، تفاله چغندر قند، كنجاله تخم پنبه را با تكميل‏كننده‏هاى معدنى و ويتامينى مخلوط كنند، خوراك كنسانتره تهيه مى‏شود . 
 
براى برطرف‏كردن نياز غذايى دام‏هايى كه توليد بالايى دارند، علاوه بر علوفه بايد اندازه مشخصى از كنسانتره دامى هم به کار گیری كرد . به گاوهاى بومى و دورگ روستايى كه بيشتر از هشت كيلوگرم شير توليد مى‏كنند، بايد میزان مشخصى كنسانتره دامى داد . 
 
به دامداران عزيز توصیه مى‏شود در حالتی که خوراك را از كارخانه خريدارى مى‏كنند، در هنگام تهيه و ترکیب كردن كنسانتره در كارخانه حضور داشته باشند . به اين ترتيب، مى‏توانند كنترل كنند كه از هر ماده‏اى به مقدار معین و لازم در كنسانتره مخلوط شده میباشد و جلوى هرگونه تقلب گرفته شود . 
 
براى تهيه كنسانتره به وسيله خویش دامدار، مى‏توانيد از امر زير استفاده كنيد . اين امر براى گاو شيرى كه بين ده تا پانزده كيلوگرم شير توليد مى‏كند، مطلوب هست . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 3
موضوع : | بازدید : 15
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در دوشنبه 17 تير 1398ساعت 15:10 توسط علی پور |