ساخت وبلاگ دانلود رمان چت روم
محافظت های لازم برای گوساله های جدید

ماکیان البرز

ماکیان البرز

محافظت های لازم برای گوساله های جدید

 محافظت 

های لازم برای گوساله های جدید متولد شده آغوز: 
در روز اولیه ولادت گوساله بایستی حتما به آن آغوز خورانده شود و برای این کار می توانایی آغوز را در سطل سرازیر شد و آن‌گاه به گوساله بخشید . آغوز داده گردیده به گوسفند می بایست به طور روزانه ادامه پیدا کند و اندازه آغوز دست‌کم بایستی به میزان 10 درصد وزن خویش گوساله باشد . 
برای نمونه یک گوساله در شرای 40 کیلوگرم وزن داشته باشد باید به آن روزانه 4 کیلوگرم آغوز و در سه نوبت داده شود . آغوز حاوی مواد دوچندان مهمی چون ايمنو گلوبولين ها می باشد . این ماده که از ترکیبات آلی محسوب می شود برای ارتقاء اقتدار سیستم ایمنی گوساله مضاعف اضطراری می‌باشد . 
 
گوساله ها در ابتدا تولد ممکن می‌باشد توانا به مکیدن پستان های مامان نباشند و به همین استدلال دامدار باید آغوز را در سطلی به طور کامل پاک و مطلوب دوشیده و به گوساله بخوراند . برای این عمل شخص بایستی پوزه گوساله را به آرامی گرفته و به داخل سطل شیر چیره شود آن گاه با یک انگشت خود دهن گوساله را باز نماید تا استارت به میل کردن شیر نماید . 
 
گوساله مقدمه انگشت شخص را می مکد و آن‌گاه باید انگشت را از دهن گوساله خارج کرده تا آغاز به خوردن آغوز کند . پس از این‌که به گوساله ها آغوز خورانده شد بایستی آن ها را به آغل های منحصر خودشان پیروزی . آغل گوساله ها باید روزانه منزه و تعویض شود . 
 
معمولا منزلت نگه داری گوساله نو متولد شده را از سیمان می سازند . هر گوساله مقام خود را دارد و قابلیت و امکان رابطه بین گوساله ها نباید وجود داشته باشد . 
 
در روز سوم یا این که چهارم گوساله کارکشته به تناول کردن شیر مادر خواهد بود . 
 
نگهداری 
های اضطراری برای گوساله های تازه متولد شده بهداشت 
گوساله جدید متولد شده: 
 
هنگام ساخت گوساله باید سریعا ترشحات مخاطي جان دار در دهن دهن و بيني گوساله را خارج کرد . گاه پیش می آید گوساله هنگام ولادت نمی تواند نفس بکشد و در این شرایط برای پیشگیری از خفگی می بایست سریعا به گوساله شك تنفسی وارد شود و خوب تر می‌باشد پاره ای آب ولرم روی بدن گوساله پاشیده شود . 
 
گاوها هم مثل پستانداران دیگر نوزاد متولد گردیده خود را لیس می زنند که این کار به خشک شدن گوساله کمک می نماید . ولی گاهی گاو این عمل را نمی نماید و دامدار در چنین حالتی بایستی گوساله را یک پارچه منزه کم آب کند . 
 
محافظت 
های حتمی برای گوساله های تازه متولد شده نکات 
دارای اهمیت در مراقبت از گوساله های تازه متولد شده: باید پیش از تولد گوساله ها مقام هایی انفرادی برای آن ها ساخته شود که معمولا با سیمان ساخته می شوند . این رده ها باید هر روزه پاک و ضد عفونی شوند . 
بستر این مقام ها را می بضاعت و توان با كاه و كلش خشک پر کرد . 
رده های انفرادی گوساله ها می بایست دمایی در حد 15تا 18 در جه سانتی گراد داشته باشد و در برابر باد و باران مقاومت بالایی داشته باشد . 
پس از میلاد گوساله ها و برش دادن بند ناف می بایست بخش ناف گوساله را با مواد ضدعفونی همچون اسپري های آنتي بيوتيك دار (اكسي تتراسايكلين و يا كلرامفنيكل) آغشته کرد تا باکتری و دیگر میکروب ها در این بخش رشد نکنند . 
عدم رسیدگی به این مسائل ممکن هست باعث پیدایش عفونت در ناف گوساله شود و یا گوساله مبتلا عارضه فتق نافي شود . 
 
مراقبت 
های حتمی برای گوساله های نو متولد شده گوساله های آبستن در ماه آخر آبستنی می بایست بهتر تغذیه شوند تا جنین در هنگام ولادت خلل سو تغذیه نداشته باشد . باید به گاوهای حامله مكمل هاي غذايي ويتامينه و معدني داده شود . علاوه بر این مکمل ها دادن AD3E به گاوها نیز پیشنهاد می شود . 
خوب تر می باشد 20 میلی لیتر از این قطره یک بار در ماه هفتم آبستنی و توشه دیگر یک هفته پیش از وضع حمل به گاو باردار داده شود .
 
سطل های حاوی شیر که برای شیر تناول کردن گوساله ها استفاده می شود باید در جایی بلندتر از راز گوساله ها قرار گیرد . این سطل ها باید به طور کامل تمیز بوده و شیر موجود در آن بایستی دمایی در حد 38درجه سانتی گراد داشته باشد زیرا دمای شیر مامان نیز همین اندازه می باشد . 
گوساله ها بایستی در طول روز سه نوبت شیر داده شود و مقدار این شیر بستگی به نژاد و درشتی گوساله داراست . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 2
موضوع : | بازدید : 11
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در يکشنبه 23 تير 1398ساعت 13:02 توسط علی پور |