ساخت وبلاگ دانلود رمان چت روم
معرفی انواع طعام دام

ماکیان البرز

ماکیان البرز

معرفی انواع طعام دام

 معرفی 

انواع طعام دام الف 
– علوفه ‏ها هرگونه خوراک گیاهى و پرحجم که بها غذایى داشته باشد و خوش ‏خوراک هم باشد، علوفه نام داراست . 
یونجه یابیده: این علوفه بها غذایى زیادى دارد . یونجه به عنوان یک غذاى عالى در تغذیه دام به خصوص براى گاو شیرى به کارگیری مى‏شود . پروتئین و کلسیم بالاى این علوفه آرم مرغوب‏بودن آن می باشد . مقطع برداشت یونجه وقتى میباشد که یک سوم بوته ‏ها به گل بنشینند . در جیره غذایى گاو شیرى، در میان دو تا چهار کیلوگرم یونجه در روز کافى و مناسب هست . 
علف باغ: این علف در تغذیه گاو شیرى و پروارى به کارگیری مى‏شود . به عامل داشتن رشته‏هاى بلند، نشخوار دام‏ها را بسیار مى‏کند . به علاوه در گاوهاى شیرى باعث بیشترشدن چربى شیر مى‏شود . براى جلوگیرى از خارج‏شدن پر سرعت خوراک‏هاى آردى از تن دام‏هاى پروارى از این علوفه استعمال مى‏کنند . 
کاه به علت خشک و پُرحجم‏بودن، قیمت غذایى زیادى براى دام‏ها ندارد . از لحاظ ارزش غذایى، کاه جو از کاه گندم بهتر می‌باشد . همچنین کاه گندم از کاه برنج بهتر میباشد . براى دام‏هاى سنگین وزن خوبتر می‌باشد که کاه به صورت رشته‏هاى بلند باشد . مصرف کاه بایستی قلیل و به اندازه حتمی باشد . هر چه اندازه این علوفه در جیره غذایى دام‏ها اکثر باشد، جلوى هضم و مصرف عمده غذا را مى‏گیرد . بهت راست کاه را همیشه آن گاه از خوراک‏هاى دیگر به دام‏ها داد . 
در صورتیکه کاه و علوفه‏هاى مانند آن به صورت غنى گردیده به دام‏ها داده شوند . ارزش غذایى بخش اعظم مى‏دارند . براى گاوهاى خشک مى‏توان اندازه بیشترى از این علوفه در جیره غذایى قرار داد . 
سیلوها: براى استعمال بخش اعظم و خوبتر از علوفه‏هاى خشک و هضم خوب تر این علوفه‏ها، آنان را سیلو مى‏کنند . 
ب 
– خوراک‏هاى فشرده شده یا کنسانتره دامى علوفه 
‏هاى آردى و خوراک‏هایى که از رشته‏هاى کمى تشکیل شده‏اند رإ؛ خوراک‏هاى کنسانتره‏اى مى‏گویند . وقتى میزان مشخصى از ماده‏هایى مانند جو، سبوس، تفاله چغندر قند، کنجاله تخم پنبه را با تکمیل‏کننده‏هاى معدنى و ویتامینى ترکیب کنند، طعام کنسانتره تنظیم مى‏شود . 
براى برطرف‏کردن نیاز غذایى دام‏هایى که تولید بالایى دارند، علاوه بر علوفه بایستی اندازه مشخصى از کنسانتره دامى هم به کارگیری کرد . به گاوهاى بومى و دورگ روستایى که عمده از هشت کیلوگرم شیر ساخت مى‏کنند، بایستی اندازه مشخصى کنسانتره دامى بخشید . 
به دامداران عزیز توصیه مى‏شود اگر غذا را از کارخانه خریدارى مى‏کنند، در هنگام تهیه و ترکیب کردن کنسانتره در کارخانه حضور داشته باشند . به این ترتیب، مى‏توانند در اختیار گرفتن کنند که از هر ماده‏اى به میزان معلوم و لازم در کنسانتره مخلوط گردیده می‌باشد و جلوى هرگونه تقلب گرفته شود . 
براى تهیه کنسانتره به وسیله خود دامدار، مى‏توانید از امر تحت استفاده نمائید . این امر براى گاو شیرى که در میان قریه تا پانزده کیلوگرم شیر ایجاد مى‏کند، مناسب است . 
مقدار جو سى و پنج تا چهل درصد، سبوس گندم سى تا سى و پنج درصد، تفاله چغندر قند هشت تا ده درصد، کنجاله تخم پنهب پنج تا هفت درصد، نمک نیم درصد و سبوس برنج شش تا هشت درصد می بایست باشد . به این ماده‏ها مقدارى کربنات کلسیم یا این که دى‏کلسیم فسفات نیز بیشتر مى‏کنند . 
نکته‏هاى 
حساس در تغذیه ترکیب علوفه و کنسانتره براى گاوهاى شیرى روستایى که ساخت شیر آنها به هفت تا هشت کیلوگرم مى‏رسد، لازم نیست که از کنسانتره استفاده نمائید . با علوفه‏ هاى مرغوب مى‏توان نیاز غذایى این دام‏ها را برطرف کرد . ولى براى گاوهایى که در روز عمده از هشت کیلوگرم شیر تولید مى‏کنند، می بایست از کنسانتره استعمال کرد . 
براى این گاوها در برابر هر یک کیلوگرم شیر تولیدى، نیم کیلوگرم کنسانتره دامى لازم است . براى مثال درصورتی که گاوى چهارده کیلوگرم شیر ساخت مى‏کند، باید روزانه هفت کیلوگرم کنسانتره به طولانی تر مقدار لازم علوفه جدید و مرغوب بخورد . 
تغییر تحول جیره غذایى دام می بایست با احتیاط کم‏کم انجام شود . تا سبب کم‏شدن ایجاد نشود . در‌صورتی‌که در غذاى دام از ضایعات استفاده مى‏شود باید با توجه به جور ماده افزودنى از اندازه کنسانتره اندک کرد . 
علوفه‏هاى سبز، رطوبت زیادى دارا‌هستند . به همین عامل دو تا سه برابر علوفه‏هاى کم آب باید مصرف شوند . در صورتیکه بتوان علوفه و کنسانتره را به طور بدون نقص مخلوط کرد، خیلى مناسب است . در شرای این فعالیت انجام نشد، سعى فرمایید مسافت زمانى دربین تغذیه با علوفه و کنسانتره خیلى اندک باشد . 
براى بیشترشدن مقدار تولیدشیره مى‏توان تا حدودى از کنسانتره دامى به کارگیری کرد . مصرف مضاعف کنسانتره منجر کم‏شدن چربى شیر مى‏شود . در این حالت بایستی از علوفه‏هاى مرغوب با رشته‏هاى بلند و کنجاله تخم پنبه به کار گیری کرد . 
امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 3
موضوع : | بازدید : 19
برچسب ها : پرس پلت,
+ نوشته شده در يکشنبه 16 تير 1398ساعت 11:04 توسط علی پور |